Section 2 Baseball Brackets - NEWS10 ABC: Albany, New York News, Weather, Sports

Section 2 Baseball Brackets

Posted:

CLASS AA
TUESDAY
FIRST ROUND
No. 9 Ballston Spa (10-9) at No. 8 Guilderland (9-11), 4

THURSDAY
QUARTERFINALS
Ballston Spa/Guilderland winner at No. 1 Columbia (17-3), 4
No. 5 Schenectady (11-7) at. No. 4 Shaker (14-5), 4
No. 6 CBA (11-9) at No. 3 Shenendehowa (17-3), 4
No. 7 Bethlehem (15-5) at No. 2 La Salle (15-5), 4

SATURDAY
SEMIFINALS
at Joe Bruno Stadium
Ballston Spa-Guilderland/Columbia winner vs. Schenectady/Shaker winner, 4
CBA/Shenendehowa winner vs. Bethlehem/La Salle winner, 7

MAY 30
FINAL
at Joe Bruno Stadium, 7

 

CLASS A
THURSDAY
QUARTERFINALS
No. 8 CCHS (11-9) at No. 1 Lansingburgh (13-7), 4
No. 5 Burnt Hills (12-8) at. No. 4 Scotia (13-7), 4
No. 6 South Glens Falls (11-9) at No. 3 Troy (15-5), 4
No. 7 Amsterdam (11-8) at No. 2 Queensbury (14-5), 4

SATURDAY
SEMIFINALS
at Saint Rose
Burnt Hills/Scotia winner vs. CCHS/Lansingburgh winner, 1
South Glens Falls/Troy winner vs. Amsterdam/Queensbury winner, 4

MAY 28
FINAL
at Joe Bruno Stadium, 7

 

CLASS B
TUESDAY
FIRST ROUND
No. 9 Broadalbin-Perth (9-8) at No. 8 Albany Academy (11-8), 4
No. 11 Cohoes (10-10) at No. 6 Johnstown (13-7), 4
No. 10 Fonda (11-7) at No. 7 Hudson (10-7), 4
No. 1 Chatham, No. 2 Saratoga Central Catholic, No. 3 Corinth, No. 4 Schalmont, No. 5 Catskill all have byes

THURSDAY
QUARTERFINALS
Broadalbin-Perth/Albany Academy winner at No. 1 Chatham (14-4), 4
No. 5 Catskill (12-6) at No. 4 Schalmont (16-4), 4
Cohoes/Johnstown winner at No. 3 Corinth (14-5), 4
Fonda/Hudson winner at No. 2 Saratoga Central Catholic (16-4), 4

SATURDAY
SEMIFINALS
at Bleecker Stadium
1 and 4 p.m.

MAY 28
FINAL
at Joe Bruno Stadium, 4

 

CLASS C
TUESDAY
FIRST ROUND
No. 9 Maple Hill (14-6) at No. 8 Hoosick Falls (14-6), 4
No. 12 Whitehall (10-8) at No. 5 Hoosic Valley (18-2), 4
No. 13 Hadley-Luzerne (9-11) at No. 4 Greenwich (18-2), 4
No. 11 Canajoharie (10-6) at No. 6 Duanesburg (12-7), 4
No. 14 Stillwater (9-8) at No. 3 Lake George (15-4), 4
No. 10 Voorheesville (13-7) at No. 7 Schoharie (12-6), 4
No. 15 Mechanicville (8-12) at No. 2 Rensselaer (15-3), 4
No. 1 Fort Plain has a bye

THURSDAY
QUARTERFINALS
Maple Hill/Hoosick Falls winner at No. 1 Fort Plain (17-2), 4
Whitehall/Hoosic Valley winner vs. Hadley-Luzerne/Greenwich winner at highest remaining seed, 4
Canajoharie/Duanesburg winner vs. Stillwater/Lake George winner at highest remaining seed, 4
Voorheesville/Schoharie winner vs. Mechanicville/Rensselaer winner at highest remaining seed, 4

SATURDAY
SEMIFINALS
at Shuttleworth Park
1 and 4 p.m.

MAY 29
FINAL
at Joe Bruno Stadium, 7

 

CLASS D
THURSDAY
QUARTERFINALS
No. 8 St. Johnsville (8-11) at No. 1 Fort Ann (16-2), 4
No. 5 Mekeel Christian Academy (10-10) at No. 4 Warrensburg (9-9), 4
No. 7 Argyle (8-8) at No. 2 Germantown (13-5), 4
No. 6 Salem (9-9) at No. 3 Loudonville Christian (10-5), 4

SATURDAY
SEMIFINALS
at East Field
St. Johnsville/Fort Ann winner vs. Mekeel Christian Academy/Warrensburg winner, 1
Argyle/Germantown winner vs. Salem/Loudonville Christian winner, 4

MAY 29
FINAL
at Joe Bruno Stadium, 4

Powered by WorldNow

341 Northern Blvd., Albany, NY 12204

Telephone: 518.436.4822
Fax: 518.426.4792
Email: news@news10.com

Can’t find something?
Powered by WorldNow
All content © Copyright 2000 - 2014 Young Broadcasting of Albany, Inc. A Media General Company.